Angående våra kära katter!

Styrelsen har fått in en del klagomål på alla katter som finns på gården. Fina djur men tyvärr stökar de till. För att alla skall trivas och känna sig hemma i vår förening ber vi er att ta hänsyn till era grannar som inte har katt. Katterna behöver inte vara ute hela tiden. Om katternas ute-tid begränsas blir det också mindre stök. Respekteras inte detta kommer vi till slut behöva använda klausulen i föreningens stadgar som säger att katter inte får vistas ute i området överhuvudtaget. Det är något som vi inte vill behöva göra. Så snälla, se till att katterna inte är ute hela tiden och ha lite koll på dem, lämna dem inte ute när ni går hemifrån exempelvis.

Katterna använder sandlådan som toalett, vilket inte är unikt. Nu tar styrelsen till grepp för att få bort allt om har hamnat i sandlådorna. Vi kommer även spraya på kanterna för att på så sätt hålla katterna borta från sanden.

Som sagt, tar alla kattägare hänsyn till grannarna får vi en mycket trivsammare miljö!

Styrelsen.

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *