Höjning av föreningens avgifter

Styrelsen för bostadsrättsföreningen Flygsläpet har tagit ett beslut att justera föreningens avgifter med 2 % från och med kvartal 3 2019. Styrelsens beslut att justera avgifterna syftar till att skapa ekonomiska förutsättningar för att kunna utföra framtida underhåll på föreningens gemensamma byggnader. Då föreningens byggnad blir allt äldre så kommer kostnaderna för underhåll och renoveringar att stiga under de närmaste åren. Utöver underhållskostnaderna så är föreningen relativt högt belånad vilket gör att framtida räntehöjningar kommer att få en stor effekt på föreningens ekonomi och därmed vill styrelsen arbeta med amorteringar för att minska föreningens räntekänslighet.

Styrelsen har för avsikt att göra årliga justeringar av avgiften under de närmaste åren för att nå en lämplig avgiftsnivå. Storleken på dessa avgiftsändringar kommer att utvärderas årligen vid budgetarbetet.

/Styrelsen

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *